Na naszych łamach zaczynamy prezentować notowania „Listy szlagierów po śląsku”, która jest emitowana w telewizji TVT. Jaka to muzyka? To ogólnie pojęta śląska muzyka rozrywkowa. Nie uciekamy od żadnego gatunku, jeśli podoba się on naszym widzom. To widzowie, poprzez głosowanie za pomocą SMS, decydują o tym, czy któryś utwór znajdzie się w czołówce Listy. Mamy więc nastrojowe piosenki Mirka Jędrowskiego, taneczne przeboje Leszka i Kornelii Filców czy polki Kapeli ze Śląska im. Józefa Poloka. Nawiasem mówiąc to właśnie polki kojarzą się z muzyką Górnego Śląska i one też często zajmują pierwsze miejsca. W najbliższym czasie na liście pojawią się nowe teledyski, które z pewnością pozytywnie zaskoczą widzów swoją melodyjnością. Nasze przeboje można oglądać w Telewizji TVT, pierwszej górnośląskiej telewizji regionalnej i oczywiście na naszej stronie internetowej www.listaszlagierow.pl.

Czy wśród wykonawców są również artyści z naszego regionu? Oczywiście. Jest Kapela ze Śląska im. Józefa Poloka, jest Hajer Kapela, są Leszek i Kornelia Filcowie. Chcemy także zaprosić do współpracy Kapelę Bawarską. Po raz kolejny okazuje się, że z terenu ROW-u pochodzi wielu utalentowanych muzyków. Cieszymy się z tego. Chcemy umożliwić im zaprezentowanie się publiczności. Z czego wynika popularność śląskiej piosenki w naszym regionie? Przez wiele lat kultura i sztuka Górnego Śląska była spychana na margines i stąd teraz - na zasadzie opozycji - tak olbrzymia jej popularność. Jest to muzyka, która wyrasta z tej ziemi i właśnie dlatego jest tu znana i rozumiana. Teksty opowiadają wszak często o naszej historii i tradycji, co często przywołuje miłe wspomnienia. Piosenka "Pamięć" zespołu B.A.R. jest tego doskonałym przykładem. Jest to muzyka, która - w przeciwieństwie do twórczości niektórych zespołów - łatwo wpada w ucho, teksty nie są skażone wulgaryzmami i zwykle opowiadają o czymś przyjemnym, o miłości, o tęsknocie za rodzinnym domem, a nie na przykład o morderstwach czy klątwach.

Obecnie to pan prowadzi Kapelę ze Śląska. Co słychać w zespole, jakie macie plany? Sporo koncertujemy, przygotowujemy kilka nowych piosenek, których nie zdążyliśmy nagrać z moim ojcem. Myślę, że wielkim przebojem będzie utwór "Dwoje was było", do którego tekst napisał mój tata Józef Polok, a muzykę Marcin Ochojski. To przepiękna ballada o śląskim małżeństwie, które razem idzie przez życie. Premiera tej piosenki odbędzie się 11 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas koncertu "Barbórka z Listą szlagierów po śląsku". To właśnie ten koncert i przygotowania do niego pochłaniają teraz większość naszej energii. Ruszają już także prace związane z koncertem ku pamięci Józefa Poloka "Józef Polok pro Memoria", którego Kapela ze Śląska będzie głównym gospodarzem. Na oba te koncerty już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy. .


Źródło:

"http://www.nowiny.rybnik.pl/index.php?me=a&id=15240">